Nahoru
Domů Aktuálně Ordinace O mně Vybavení  

MUDr. Jarmila Sulíková

praktický lékař pro dospělé

Teplická 270, 407 01 Jílové u Děčína
tel.: 412 550 383
mobil: 602 775 540

Zpět

Vybavení naší ordinace

EKG přístroj


Elektrokardio­grafie, neboli EKG, je vyšetření, při kterém přístroj snímá elektrickou aktivitu srdce. Výsledkem je elektrokardio­gram, graf zaznamenaný obvykle na milimetrovém papíře. Je to křivka změn elektrického napětí mezi dvěma body v průběhu času. Vyšetření EKG je rychlé, levné a nenáročné pro pacienta, přitom přináší mnoho důležitých informací o funkci srdce. Proto patří mezi základní vyšetření v interní medicíně.
EKG je základním vyšetřením při podezření na onemocnění srdce. Používá se při diagnostice ischemických změn srdečního svalu, to jest změn z nedostatku kyslíku, jejichž nejvážnějším projevem je smrt srdečních buněk z nedostatku kyslíku – infarkt myokardu. Dále se pomocí EKG diagnostikují arytmie – poruchy srdečního rytmu. Na EKG se může projevit např. i zvětšení srdce při jeho selhávání nebo plicní embolie. EKG se běžně provádí v rámci předoperačního vyšetření před plánovaným výkonem v celkové anestézii nebo v rámci celkového interního vyšetření.

Otoskop


K vyšetření zevního ucha a bubínku se používá přiměřeně širokého ušní zrcátka. Otoskop nebo-li ušní zrcátko je jednoduchý kovový nástroj, jehož jeden konec je směrem k lékaři trychtýřovitě rozšířen a druhý směrem do Vašeho ucha pokračuje jako kovová trubička různého průměru. Díky otoskopu a zdroji světla si může lékař vyšetřované prostory prohlédnout.
Pomocí otoskopie lékař vyšetřuje zevní část ucha a bubínek. Bubínek je vazivová blána, která odděluje zevní ucho tvořené chrupavčitým boltcem a zevním zvukovodem od ucha středního, ve kterém se nacházejí sluchové kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek. Pro úplnost je třeba dodat, že existuje ještě vnitřní ucho složené z blanitého a kostěného hlemýždě.

Oxymetr

Při stoupání s letadlem do velkých výšek klesá v okolí letadla celkový tlak vzduchu a tím i parciální tlak kyslíku. Při letu bez potřebného vybavení kyslíkovým systémem, při jeho selhání nebo při dekompresi kabiny jsou osoby na palubě letadla vystaveny nedostatku kyslíku – hypoxii. Pulzní oxymetr je přístroj, který nás má včas varovat, že taková situace skutečně hrozí.
Pulzní oxymetr je v nejmenším provedení podobné většímu kolíku na prádlo. Klapne se na konec libovolného prstu a on může okyslíčen? krve protékající témto prstem. Na přístroji je displej, který obvykle ukazuje dvě různé hodnoty.

Tonometr

K vyšetření tlaku se používá tonometr a fonendoskop. Fonendoskop neboli "uši", je jednoduchý aparát sloužící k poslechu srdce nebo tepu nad velkými cévami. Jeden konec fonendoskopu si lékař nasazuje do uší. Druhý konec přikládá při měření tlaku do loketní jamky, kde je tep dobře slyšitelný. Klasický tonometr je opatřen manžetou, stupnicí a balónkem. Existuje i digitální tonometr. Přístroj sám nafukuje manžetu, odečítá hodnotu pulsu a tlaku. Nepotřebujeme tedy fonendoskop.
Digitální tonometr Microlife BP A200 AFIB je plně automatický přístroj určený pro kontrolu a sledování krevního tlaku. Novou a jedinečnou funkcí je detekce atriální fibrilace v průběhu měření. Je určen jak do domácností, tak i do ordinací lékařů. Atriální fibrilace je jednou z nějčastějších příčin mozkových příhod. A právě včasná diagnostika jednoduchou metodou AFIB je to, co činí tento tonometr unikátním.

CRP test

C - reaktivní protein (CRP) je bílkovinou akutního zánětu, a tedy vysoce citlivý parametr zánětu. Je součástí reakce akutní fáze imunitního obranného systému. Jeho hladina v krvi se zvyšuje u všech druhů bakteriálních zánětlivých procesů, a to již za 6-12 hodin od začátku zánětu. Vyšetření CRP je proto považováno za nejčastěji ordinované vyšetření ve vyspělých zemích západního světa, a to od úrovně praktického lékaře až po vysoce specializovaná pracoviště.
Hladina CRP v krvi závisí na stupni zánětu je ve srovnání s jinými klinicky využívanými známkami zánětu, jako jsou sedimentace nebo hladina bílých krvinek, daleko pružnější.